Jaki dom starości wybrać?

Sektor usług senioralnych w Polsce bez ustanku wzrasta. Co rusz, można usłyszeć o nowopowstających placówkach na terenie całego kraju. Jednak w dalszym ciągu powszechnie wspomina się o ośrodkach opiekuńczych w kategorii domów starców. Dlaczego ten stereotyp ciągle jest tak silnie zakorzeniony w świadomości Polaków? Czy jest możliwość żeby go zmienić?

Zapotrzebowanie na oferty ośrodków opiekuńczych w Polsce jest bardzo duże. Bez wątpienia jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dane statystyczne mówią, że dwa miliony polskich obywateli nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, przyrządzanie posiłków, czy higiena osobista. Ponadto, około dwustu tysięcy osób wymaga pomocy w podstawowym funkcjonowaniu. Także spora część seniorów nie mając problemów z poruszaniem się nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając problemy z braniem udziału w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Dom starców nie taki straszny, jak go malują

Wiele rodzin nie może poradzić sobie z opieką nad zaawansowanymi wiekiem członkami, a wiele z nich stara się zapewnić podstawową opiekę jednocześnie czując się bezradnymi wobec samotności i problemów w kwestii odnalezienia się w codziennym życiu. Opieka nad osobą starszą często wymaga dostosowania konkretnej organizacji większości członków rodziny. Tymczasem, ośrodki opiekuńcze przez sporo osób często traktowane są na równi z domami starców. Jest to stereotyp, który zakorzenił się w myśleniu wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitale. Wiele osób posiada także niedobre doświadczenia z tzw. DPSami. Z tego powodu duża ilość rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie wykorzystuje z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę domową, pomijając kwestię komfortu psychicznego seniorów.  takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Wizerunek szpitalnego domu starców ma niewiele wspólnego z prawdziwym obrazem. Funkcjonuje wiele placówek, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkaniowych, skupiają się na zapewnieniu dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego poprzez spotkania grupowe i aktywizacyjne.

Post Author: admin